Genel

21 Ekim – 22 Ekim

TUR DETAYLARI

BİTKİLERİN KRALİÇESİ KIRMIZI ALTIN SAFRAN

Türkiyede yanlızca Safranbolu ilçesi ve köylerinde yetişen ve dünyanın en pahalı baharatının hasatına gidiyoruz.

1.Gün : Bolu Gerede Karabük güzergahını izleyerek önce Yörük Köyüne varıyoruz Yörük Köyü, Osmanlı mimarisinin en iyi korunduğu yerlerden biri Safranbolu‘ya bağlı ve dar sokakları, bahçelerini saran ahşap çitleri ve cumbalı evleriyle tarihimizin zengin güzelliklerini görebileceğiniz nadide bir yer. Yörük Köyü, Safranbolu’yu aratmayacak güzellikte ve ülkemizin en güzel köylerinden biri. Safranbolu, Türkiye’nin en önemli kültür turizmi merkezlerin biri. Özellikle son yıllarda yapılan başarılı restorasyonlarla çok keyifli bir yere dönüştü. Küçük bir Safranbolu niteliğinde olan Yörük Köyü de en az Safranbolu kadar ziyaret edilme önceliğine sahip güzel yerlerden. Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Yörük Köyü, 1997’de sit alanı ilan edilmiş ve köyün nerdeyse tamamı bozulmadan günümüze dek gelmiş. Cumalıkızık ile birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilen köy, tam açık hava müzesini andırıyor. Safranbolu mimarisinin güzel örneklerini barındıran Yörük Köyü’ne araçla giriş yasak. Safranbolu’nun birbirinin manzarasını kesmeyen, ayrı ayrı mimarisinden farklı olarak köyde evlerin neredeyse hepsi bitişik nizam inşa etmiş. Anadolu köylerinde sıklıkla görülen sokak boyunca sıralanmış ev kümelenmesi burada görülüyor. Ana cadde sonundaki meydandan açılan sokaklar da bile bitişik nizam düzeni devam ediyor. İnce bir sanat zevkinin ürünü olan evlerin birçoğu zamana yenik düşmüş olsa da her biri görülmeye değer. Kimi evler restore edilerek ilk günkü güzelliklerine dönüştürülmüş olsa da birçoğu oldukça harap ve virane durumda. Ancak yine de adını yeni yeni duyurmaya başlayan köyün sokakları cıvıl cıvıl , esnafın yüzü gülüyor. Köydeki işletmelerin hemen hepsi köylülerin mekanlarından oluşan aile işletmeleri. Hepsi de hoş sohbet, hepsi ilgili, hepsi güleryüzlü. Dışarıdan neredeyse birbirinin aynı görünen bu evlerin içine girdiğinizde, sanatın yalnızca ahşap oymacılığı olmadığı, duvarlarının her birinin bir anlamı olan figürlerle süslendiğini görüyorsunuz. Her evde duvar ahşap süslemelerinin yanı sıra el işi olan raf ve dolapların bazılarının içinde banyo yapmak için özel yerler bulunuyor. Diğer yandan hemen hemen tümünde kütüphane ve çalışma odası var. Yörük Köyü’ndeki anıtsal nitelikli evlerden biri olan Sipahioğlu Evi yalnızca gezi amaçlı kullanılıyor.

Gezilecek diğer evler : Hacı Kavas ve Kaymakçıoğlu. Tokatlı Kanyonu‘nu tepeden izleyebileceğiniz ve son yıllarda yapılan cam teras Safranbolu’ya gelen ziyaretçilerin ilgi göstermesiyle bilindik bir hal aldı. 80 metre yükseklikte yer alan kristal cam terastan Kanyonu yukarıdan izlemek ayrı bir keyif.

Eski Safranbolu : Kaymaklar Evi Cinci Hanı ve Hamamı İzzet Mehmet Paşa Camii ve tarihi dokusunu hala muhafaza eden sokaklar ve evlerle tam bir görsel şölen olacak. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.

2.Gün : Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Safran tarlalarına gidiyoruz. Dünyanın en pahalı baharatı olan Safran Çiçeği için bilgiler alıyoruz ve Safran Çiçeği hasadına başlıyoruz. Hasad sonrası , Meşhur Safranlı Lokumu yapımını izlemek üzere üretim tesislerine gidiyoruz. Lokum hakkında bilgiler aldıktan sonra Safranbolu’ya dönüyoruz. Serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz köy pazarından alışveriş yapabilir. Yöresel lezzetlerin tadına bakmayı unutmayın. Özellikle tarhana çorbası , etli yaprak sarma , feruri mantı ve baklava tatmanızı öneririz. Serbest zamandan sonra 18:00 ‘ de İstanbul’a yolculuğumuz başlıyor. Siz değerli misafirlerimizle bir sonraki turumuzda görüşmek dileğiyle.

Buluşma Noktaları:
İncirli Ömür Plaza Önü 07:00
Beşiktaş Dolmabahçe Önü 07:30
Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü 08:00

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
* Geleneksel Safranbolu Konağında geceleme.
* Otelde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği.
* Mercedes Tourısmo veya Travego Vb. otobüsler ile ulaşım
* Çevre gezileri
* 1618 nolu turizm kanununa göre zorunlu seyahat sigortası
* Turizm Bakanlığı belgeli rehberlik hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
* Müze ören yeri giriş ücretleri + Müzekart
* Tüm özel harcamalar
* Ekstra belirtilen tüm organizasyonlar

OTOBÜSLER
Turlarda kullanılacak olan araçlarımız kişi sayısına göre olmaktadır.
15 kişiye kadar lüks Mercedes Sprinter - Volkswagen Crafter araçlar kullanılır.
27 kişiye kadar lüks Isuzu Turkuaz - Otokar Sultan
31 kişiye kadar lüks Otokar SultanMaxi
38 kişi ve üzeri Mercedes Travego - Tourismo - Mitsubishi Safir

GENEL ŞARTLAR
Turumuzda rehberlik, ulaşım, konaklama ve çevre gezileri paket programdır. Ayrı düşünülemez. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde tur iptal olur. Böyle bir durumda Leyenda Tours misafirlerine 1(bir) gün öncesinden bizzat haber vermekle yükümlüdür. 0–6 yaş çocuk indirimi iki yetişkin yanında tek bir çocuk için kullanılır. Rezervasyon esnasında kesinlikle Koltuk Numarası sözü ve garantisi verilemez. Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Programda belirtilen oteller standartları ve mevkileri bakımından aynı olmak kaydı ile değiştirilebilir.

ÖDEME VE İADE ŞARTLARI
Rezervasyonun kesinleşmesi için tur bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.Ödemeler tek çekim kredi kartı mail order yolu ile veya size gönderilecek banka hesap numaralarına yatırmanız ile gerçekleşir.Konaklamalı turlarda tur hareket tarihinden 7 gün kala iptallerde tur ücretinin %50’si kesinti ile iade edilir. Günübirlik turlarda tur hareket tarihinden 1 gün kala iptallerde tur ücretinin %50 'si kesinti ile iade edilir. Uçaklı turlarda ise iptal-iade gerçekleşememektedir.

Turun tamamı Leyenda Tours tarafından gerçekleştirilmektedir. (TURSAB belge no: 4735)

 

Tur Programları

Ne yazık ki bu tur için bir tarih aralığı belirtilmemiş

Tur Ücretleri

Kişi Başı Nakit : 300 TL

Kişi Başı K.K    : 325 TL

Tek Kişilik Oda Farkı : 60 TL