Genel

13 Mayıs – 18 Mayıs 5 Gece 6 gün Gidiş – Dönüş Uçak Ulaşımı Dahil

TUR DETAYLARI

DOĞU KARADENİZ TURU
1.GÜN: İstanbul - Hopa - Batum :
Uçak saatinden 2 saat önce havaalanında buluşarak THY Artvin Hopa seferi ile Batum’a gidiyoruz. Hopa’da otobüsümüze binerek Gürcistan sınır kapısından geçerek Batum’a geçiyoruz. Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

ÖNEMLİ UYARI: Batum’a girişler sadece, üzerinde T.C. kimlik numarası yazan nüfus cüzdanları ya da pasaport ile gerçekleşebilmektedir. Ehliyet ile giriş yapılamaz. T.C. vatandaşı olmayan misafirlerimizin girişi kendilerine aittir. Belge eksikliği sebebiyle giriş yapamayan misafirlerimizin sorumluluğu kendilerine aittir. Almanya vatandaşı olan misafirlerimiz pasaportlarıyla geçiş yapacak olup, yurt dışı çıkış harcı almaları gerekmemektedir. Resimsiz ve yıpranmış kimlik, pasaport geçiş izni alamamaktadır. T.C. vatandaşı olan misafirlerimiz 15,00 TL olan çıkış ücretini kendileri ödeyecektir.

ÖNEMLİ UYARI: Ailesi ile birlikte (anne ve babanın aynı anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Batum’a geçişleri için noter den onaylı muvafakat name almaları gerekmektedir.

2.GÜN: Batum :
Otelimizde alınan açık büfe sabah kahvaltısı sonrasında otelden ayrılarak, Batum’u gezmeğe başlıyoruz. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Mathias`ın mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio-Apsaros Kalesi’ni (panaromik) görüyoruz. Bayburt’tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü'nü göreceğiz. Öğle yemeği için serbest zaman ardından; Tarihi Orta Camii, Poseidon heykeli, Tiyatro Binasını, Medea Heykeli'ni, Batum Limanı’nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra alışveriş için serbest zaman vereceğiz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.GÜN: Hopa - Borçka - Karagöl- Ayder Yaylası- Ardeşen - Çamlıhemşin
Otelimizde alınan açık büfe sabah kahvaltısı sonrasında otelden ayrılarak, Borçka’ya varıyoruz. Burada bizleri bekleyen minibüslerimize binerek muhteşem manzaraya sahip Karagöl’e ulaşıyoruz. Karagöl, zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahiptir. Gölde yöreye özgü kırmızı pullu alabalık bulunmaktadır. Göl etrafındaki yürüyüşümüzün ardından; geldiğimiz yoldan Arhavi, Ardeşen, Çamlıhemşin Ardından balı, oksijeni ve kaplıcasıyla ünlü olan Ayder Yaylası’na çıkıyoruz. 1250 mt. Yükseklikteki bölgenin en meşhur yaylasına çıkarken, Hala Deresi boyunca ara ara göreceğimiz Taş Köprülerden birinde vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında ‘Yaylaların Sultanı’ Ayder Yaylasına ulaşıyor ve burada Kalegon, Gelin Tülü Şelalesi, gibi panoramik noktalarda fotoğraf molası veriyoruz. Ayder yaylasında serbest öğle yemeği. Ayder Yaylasında hem bol bol fotoğraf çekebileceğimiz hem de yöreye özgü Karadeniz ormanları ve yaylalarından temin edilen Bal - Tereyağ - Muhlamalık yayla peyniri - mısır unu vb. alma imkânı bulabileceğiz. Serbest zamanımız süresince Ayder Yaylasında hem yaylacılarla sohbetler edip hem de doğayla iç içe oldukça keyifli bir vakit geçirdikten sonra otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.GÜN: Rize - Zil Kale - Fırtına Deresi - Uzungöl - Trabzon
Sabah kahvaltısı otelde alıyoruz. Çamlıhemşin’de bizleri bekleyen minibüslerimize binip Çat Vadisi boyunca devam ediyor ve Şen yuva (ÇİNÇİVA) Taş Köprüde fotoğraf molası veriyoruz. Çinçiva köyünün harika manzarayla birlikte fotoğraflarımızı çekerken rehberlerimiz Karadeniz Dağ mimarisi ile ilgili bilgileriyle yaşam şartlarını daha iyi hissedebilmenizi sağlayacaktır. Fotoğraf molamızın ardından Zil Kale’ye ulaşıyoruz. Ticaret güvenliği açısından çok önemli bir konumda bulunan deniz seviyesinden 750mt., çat deresinden ise 100 metre yukarıya kurulmuş bu Kartal Yuvası’nı andıran kaleyi gezip Kaçkarların eşsizliği güzelliği ve bol oksijen içerisinde büyülü bir dünyayı yaşamak için Palovit şelalesine geçeceğiz. Bu unutulmaz anların ardından programımızı tamamlayarak otobüslerimize geri dönüyoruz. Fırtına Deresi kenarındaki restoranımızda serbest öğle yemeklerimizi alıyoruz. Rize bezi atölyelerini gezerek 300 yıldan beri Rize’nin bir geleneği olan ahşap dokuma tezgâhlarında nasıl yapıldığını görerek öğreniyoruz. Sonrasında Rize Şehir Merkezinde serbest zaman sonrası, Of üzerinden Solaklı Çayı boyunca devam edip Çaykara'ya geliyor ve buradan Uzungöl’e çıkıyoruz. Deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunan Uzungöl, dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alplerin güzelliğini geride bırakmaktadır. Özellikle yakınındaki “Şerah” köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evler, doğanın güzelliğini tamamlar özelliktedir. Karadeniz’in en meşhur gölü olan Uzungöl çevresinde yapacağımız gezimiz sonrasında Trabzon’a hareket. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde

5.GÜN: Trabzon - Atatürk Köşkü - Değirmendere Vadisi - Zigana - Hamsiköy - Sümela - Manastırı
Otelde sabah kahvaltısı ardından Atatürk Köşkü ile gezmeye başlıyoruz. Trabzon Ayasofya’sını da gezip, Akçaabat’ta meşhur Köftelerin tadına bakmak için öğle yemeği molası veriyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Maçka yol ayrımından Değirmendere Vadisine giriyoruz ve Rumcanın yerel lehçesinde "Geçit" anlamına gelen antik çağlardan beri ticaret yolları üzerindeki bir geçit olarak önemini koruyan Zigana’ya gitmek üzere yola çıkıyoruz. Doğu Karadeniz coğrafi yapısı ile Orta Anadolu yaylaları arasındaki 2032 metre rakımlı zirvede geçiş noktası olan 1690 metre uzunluğundaki Zigana Tünelinde vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında ismi Arapça Hamse (Beş) Köyden gelen Hamsiköy’ü panoramik olarak görüp serbest öğle yemeği ve meşhur sütlacının tadına bakmak için kısa bir mola vereceğiz. Ardından Altındere Milli Parkına gitmek üzere Maçka’ya geri dönüyor ve Altın Dere’yi sağımıza alarak Vadi boyunca ilerliyoruz. Sonrasında otobüsümüzden iniyor ve Karadağ’ın eteklerinde kurulmuş olan Sümela Manastırını vadi tabanından görüp vereceğimiz serbest zamanda doğanın tadını çıkarabilir, muhteşem fotoğraflar çekinebilirsiniz. (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sümela Manastırı 2015 yılından beri restorasyon ve güçlendirme çalışması içerisinde olduğundan manastır içerisine ziyaret yapılamamaktadır. Hava şartları dâhilinde, sis olmazsa manastırı sadece dışardan fotoğraflama şansımız olacaktır. Altındere Milli Park girişinin kapalı olması durumunda ise Karaca Mağarası programı yapılacaktır.) Keyifli anlarımızın ardından otobüsümüze biniyor ve otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6.GÜN: Trabzon - İstanbul
Sabah kahvaltısını otelimizde aldıktan sonra Havaalanına hareket saatine kadar Trabzon’da serbest zaman. İstanbul’a uçuş ve bir başka Leyenda Tours organizasyonunda buluşmak üzere siz değerli misafirlerimiz ile vedalaşıyoruz.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
* Uçak ile İstanbul Artin Hopa ve Trabzon -İstanbul Uçuşları
* Otellerde 5 gece Yarım Pansiyon konaklama
* Mercedes Tourısmo veya Travego Vb. otobüsler ile ulaşım
* Çevre gezileri
* 1618 nolu turizm kanununa göre zorunlu seyahat sigortası
* Turizm Bakanlığı belgeli rehberlik hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
* Müze ören yeri giriş ücretleri + Müzekart
* Tüm öğle yemekleri
* Tüm yemeklerde alınan içecekler
* Tüm özel harcamalar
* Ekstra belirtilen tüm organizasyonlar

OTOBÜSLER
Turlarda kullanılacak olan araçlarımız kişi sayısına göre olmaktadır.
15 kişiye kadar lüks Mercedes Sprinter - Volkswagen Crafter araçlar kullanılır.
27 kişiye kadar lüks Isuzu Turkuaz - Otokar Sultan
31 kişiye kadar lüks Otokar SultanMaxi
38 kişi ve üzeri Mercedes Travego - Tourismo - Mitsubishi Safir

GENEL ŞARTLAR
Turumuzda rehberlik, ulaşım, konaklama ve çevre gezileri paket programdır. Ayrı düşünülemez. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde tur iptal olur. Böyle bir durumda Leyenda Tours misafirlerine 1(bir) gün öncesinden bizzat haber vermekle yükümlüdür. 0–6 yaş çocuk indirimi iki yetişkin yanında tek bir çocuk için kullanılır. Rezervasyon esnasında kesinlikle Koltuk Numarası sözü ve garantisi verilemez. Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Programda belirtilen oteller standartları ve mevkileri bakımından aynı olmak kaydı ile değiştirilebilir.

ÖDEME VE İADE ŞARTLARI
Rezervasyonun kesinleşmesi için tur bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.Ödemeler tek çekim kredi kartı mail order yolu ile veya size gönderilecek banka hesap numaralarına yatırmanız ile gerçekleşir.Konaklamalı turlarda tur hareket tarihinden 7 gün kala iptallerde tur ücretinin %50’si kesinti ile iade edilir. Günübirlik turlarda tur hareket tarihinden 1 gün kala iptallerde tur ücretinin %50 'si kesinti ile iade edilir. Uçaklı turlarda ise iptal-iade gerçekleşememektedir.

Turun tamamı Leyenda Tours tarafından gerçekleştirilmektedir. (TURSAB belge no: 4735)

Tur Programları

Ne yazık ki bu tur için bir tarih aralığı belirtilmemiş

Tur Ücretleri

Kişi Başı : 1.490.00TL