Genel

1 Gece 2 gün Gidiş – Dönüş Otobüs Ulaşımı Dahil

Tur Tarihlerini Sorunuz.

TUR DETAYLARI

                                                          ESKİŞEHİR TURU

Eskişehir, Antik ve Orta çağlarda Yunanca Dorylaion, Latince Dorylaeum ismi ile tanınan bir kenttir. Büyük olasılıkla Dorylaion harabelerine Eskişehir adı verilmiş ve bu ad o zamandan günümüze ulaşmıştır. MÖ 12. yüzyılda Anadolu’ya giren Frigler Anadolu'ya yayılmış ve Dorylaion adı ile bölgeye yerleşmiştir. Friglerden sonra bölge Lidya daha sonrada Pers hâkimiyeti altında kalmıştır. MÖ 4. yüzyılda Makedon kral İskender'in eline geçen Eskişehir, İskender'in ölüm tarihi olan MÖ 323 yılına kadar İskender'in İmparatorluğu altında kalmıştır. MÖ 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu kontrolüne geçen bölge, Roma’nın ikiye ayrılmasına kadar Roma İmparatorluğu’nun ayrıldıktan sonra da Bizans hâkimiyetinde kalmıştır. Yeniden Bizans egemenliğine giren Dorylaion 1074'te Selçukluların eline geçti. Şehir Anadolu Selçukluları zamanında, Selçuklular ile Haçlılar arasında yapılan savaşlara sahne olmuştur. Bu zamanda şehrin adı "Sultanönü" olarak anılmaktadır. Şehir içinde Selçuklulara ait pek çok eser vardır. 1289'da Anadolu Selçukluları Eskişehir'i Osman Gazi'ye verdi. Orhan Gazi döneminde Karamanlıların eline geçen Eskişehir'i, I. Murad yeniden Osmanlı topraklarına kattı.20 Temmuz 1921'de Yunanların işgal ettiği Eskişehir bir süre Yunan ordularının karargâhı oldu. Eskişehir, Kurtuluş Savaşı'nın son aşaması olan Büyük Taarruz sonrasında 2 Eylül1922'de kurtarıldığında yıkıntı hâlinde harap bir kasabaydı. Cumhuriyet döneminde yapılan yatırımlarla kısa zamanda modern bir kent yaratılmaya çalışılmıştır. Cumhuriyet ilan edildikten sonra Eskişehir 1925 yılında il olmuştur.

1.Gün:

08.00 Taksim’den hareket.

08.45 Kadıköy den hareket.

Eskişehir'e varış, öğle yemeği.

KÖPRÜBAŞI mevkiye doğru yol alıyoruz. Taşımış olduğu alüvyonlar sayesinde bereketli Eskişehir ve çevresinin ovalara sahip olmasını sağlayan ve iki merkez ilçeyi birbirinden ayıran PORSUK ÇAYI nı görüyoruz. Porsuk çayında (hava koşulları ve mevsimsel olarak suyun durumu uygun olduğu durumlarda ) tekne turuna katılıyoruz. Turumuza bütün parçaları Anadolu da Türk mühendisler tarafından belirli bir sure içinde üretilip bir araya getirilen Türkiye nin ilk Yerli Otomobili DEVRİM ARABASI nı görmek için TÜLOMSAŞ a ulaşıyoruz. Rehberimizin anlatımlarıyla birlikte eski günleri hatırladıktan sonra günün yorgunluğunu atmak için güzel bir manzara eşliğinde kahvelerimizi yudumlayıp fotoğraflarımızı çekip güzel dakikalar geçirmek için Eskişehir in En Yüksekte olan Bölgesi ŞELALE PARK a varıyoruz.

Otele yerleşme, akşam yemeği.

2.Gün:

09.30 hareket

Türkiye de İlk ve Tek olan BALMUMU HEYKELLER MÜZESİ’ni ziyaret ediyoruz.

Ardından rotamızı hem bir kahve molası vermek hem de dinlenmek, arzu eden misafirlerimiz için alışveriş yapabilecekleri Odunpazarı’nın ilk kurulduğu dönemde çevre köylerden gelen pazarcıların atlarıyla birlikte konakladıkları ATLIHAN EL SANATLARI CARŞISI’na çeviriyoruz.

Öğle yemeği molası.

ODUNPAZARI’nın merkezindeki Mimar Sinan dan önceki Mimar Acem Ali’nin yapmış olduğu Eskişehir MEVLEVİHANE’si  KURŞUNLU KÜLLİYESİ’ni görüp rehberimizin anlatımlarıyla birlikte içerisinde bulunan 17. Yy da Eskişehir in Beyaz Altını olarak adlandırılan LÜLETAŞI MÜZESİ ni geziyoruz. Ve sonrasında bölgeye has Met Helvasının tadına bakmak için kısa bir mola veriyoruz.

Türkiye'nin ilk cam sanatları müzesidir olan ÇAĞDAŞ CAM SANATLARI MÜZESİNİ geziyoruz.  Müzede 42 cam sanatçısının eserleri sergilenmektedir.

  1. Yy konut mimarisine ev sahipliği yapan TARİHİ ODUNPAZARI EVLERİ ni görebilmek için bölgede ilk olarak restorasyonlarının yapıldığı Beyler Sokak, Arif Bey Sokak, Işıklar Sokak ve Koca Müftü Sokağı sırasıyla görüp günün tadını çıkartıyoruz. Aynı zamanda bu tarih kokan sokaklarda dolaşırken el emeği ile yapılan Lületaşından ve Cam Sanatlarından alışverişlerimizi yapmak, sevdiklerinize hediyeler almanız ve fotoğraf çekimleri için serbest zaman yaratıyoruz.

17.00 İstanbul'a hareket

21.30 Kadıköy

22.00 Taksim

ÜCRETE DÂHİL OLAN HİZMETLER
Anemon otelde veya muadili otelde 1 Gece Y.P Konaklama

Mercedes Tourısmo veya Travego Vb. otobüsler ile ulaşım 
Turlarda kullanılacak olan araçlarımız kişi sayısına göre olmaktadır.
15 kişiye kadar lüks Mercedes Sprinter - Volkswagen Crafter araçlar kullanılır.
27 kişiye kadar lüks Isuzu Turkuaz - Otokar Sultan
31 kişiye kadar lüks Otokar SultanMaxi
38 kişi ve üzeri Mercedes Travego - Tourismo - Mitsubishi Safir 

Çevre Gezileri
Otelimizde Açık Büfe 1 Sabah kahvaltısı
Otelimizde Açık Büfe veya Set menü 1 Akşam Yemeği
1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
Tüm Öğle Yemekleri

ÜCRETE DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER
Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
Tüm Özel Harcamalar
Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar
Müze Ören Yeri Girişleri

Turun tamamı Leyenda Tours tarafından gerçekleştirilmektedir. (TURSAB belge no: 4735)

 

Tur Programları

Ne yazık ki bu tur için bir tarih aralığı belirtilmemiş

Tur Ücretleri

Kişi Başı Ücret : 375 TL